Home Quizzes Privacy Policy Contact
Mathematics Quiz
Question 1 of 10
How many quarters are there in 6 dollars?
Advertisement
Question 2 of 10
If a 24 ounce bucket has equal portions of 3 types of popcorn, how much of each type do you get?
Question 3 of 10
What is 3/5 of 25?
Question 4 of 10
How long would it take to drive 450 miles if you are driving at a speed of 50 miles per hour?
Advertisement
Question 5 of 10
If one tall latte costs $2.25, how much do you spend if you buy a latte every day for five days?
Question 6 of 10
How many 1" wide file folders can a 2' long cabinet hold?
Question 7 of 10
If it takes May 20 minutes to knit a row on a blanket, how long will it take her to knit 10 rows?
Advertisement
Question 8 of 10
If a 3 pound roast costs $7.98, what is the cost per pound?
Question 9 of 10
If Derek Jeter bats 100 times and gets 40 hits, what is his batting average?
Question 10 of 10
What three coins equal 25 cents?
Advertisement

Who Sang Quizzes

History Quizzes

Geography Quizzes

Music Quizzes

Science Quizzes

Food & Beverage Quizzes

General Knowledge Quizzes

Literature Quizzes

Movie Quizzes

Math Quizzes